Emigracijos rykštė
Šiaulių "Vairo" regbininkai po dešimties metų
pertraukos prarado čempionų titulą
Tado Trinkūno nuotrauka
Lietuvos regbis patiria perversmą. Po dešimties metų pertraukos
čempionų titulą prarado Šiaulių Vairas". Vairiečius nuo sosto nustūmė kita
Šiaulių komanda BaltRex", jau keletą metų grasiusi daugkartiniams Lietuvos
čempionams. Vairas" čempionų titulą praranda maždaug kas dešimt metų - 1985
m. Lietuvos čempionatą laimėjo Kauno Politechnika", 1996 m.- Panevėžio
Klevas" ir štai 2006-aisiais - BaltRex". Vargu ar Vairui" pavyks
išlaikyti šią tendenciją - didelė regbininkų emigracija į užsienį gali sutrukdyti
artimiausiu metu susigrąžinti regbio čempionų karūną.
Vairo" regbininkai Lietuvoje nepatyrė pralaimėjimo kartėlio jau devynerius metus, o šiais metais žaidėjų amžiaus vidurkis tapo gerokai didesnis nei jų varžovų BaltRex" regbininkų. Įspūdį darė pastarosios komandos kovingumas ir jaunatviškas azartas, - teigia A.Grumbinas. - Vairo" regbininkai galbūt pernelyg pasitikėjo savo jėgomis, manė, kad į lemiamas varžybas iš Anglijos grįžę lyderiai padės išspręsti visas problemas, kaip jau buvo anksčiau, tačiau tik ne šiais metais."
Vairo" komandos trenerio Petro Astrausko nuomone, pagrindinė pralaimėjimo priežastis - masiškai į užsienį dirbti išvykstantys žaidėjai. Net ir grįžę padėti savo komandai lemiamose rungtynėse, regbininkai nebūna geros formos, jie nesusižaidę su kitais komandos draugais. Kai kurie mūsiškiai jau atsikandę" tos pirmos vietos, nebėra rimto požiūrio į treniruotes, varžybas. Kiti net nebeateina į treniruotes, negalime jų priversti, nėra konkurencijos. Planuojame, kad kitais metais komandoje bus daugiau jaunimo, todėl žaidėjai jaus didesnę konkurenciją", - planus įvardija treneris.
Tad kitų metų Lietuvos regbio čempionatas žada būti dar įdomesnis - BaltRex" sieks įrodyti, kad Vairo" pralaimėjimas ne atsitiktinumas, o atjaunėjęs Vairas" stengsis susigrąžinti titulą. Dar viena Šiaulių komanda Salda", šiais metais užėmusi trečiąją vietą, bei Kauno Ąžuolas", likęs ketvirtoje pozicijoje, taip pat tikisi pakilti bent viena vieta aukščiau. Tačiau ar masinė regbininkų emigracija nepakenks nacionalinei regbio rinktinei?
Emigrantų skaičius - nežinomas Niekas iš kalbintų regbio specialistų negalėjo pasakyti, kiek tiksliai regbininkų šiuo metu yra užsienyje. Kad emigracija gerokai susilpnina Lietuvos regbio čempionatą, rodo ir faktas, jog į užsienyje vykstančias Lietuvos regbio 7 rinktinės varžybas vyko tik vienas regbininkas iš Lietuvos, dešimt komandos narių prisijungė atvykę iš kitų šalių. Artimiausiose Lietuvos regbio rinktinės varžybose su norvegais treneriai jau nebesitiki sulaukti daug užsienyje gyvenančių žaidėjų, todėl bus bandoma komandą formuoti iš Lietuvos dar nepalikusių žaidėjų.Natūralus procesas
A.Grumbino nuomone, reikia susitaikyti su tuo, kad žaidėjai išvyksta dirbti į kitas šalis, bent jau kol Lietuvoje tokia nepalanki ekonominė padėtis. Lietuva negali turėti didelių ambicijų žaidžiant klasikinį regbį (15 prieš 15). Tačiau regbio 7 čempionatuose Lietuva pajėgi surinkti stiprią komandą. Tai įrodo trejus metus iš eilės Europos čempionate užimta 9 vieta, prieš penkerius metus buvome penkti, todėl yra pagrindo tikėtis, kad ateityje pavyks patekti į pirmąjį ketvertuką. Turim labai gerą trenerį Sigitą Kukulskį, kuris ir sugeba surinkti pajėgią komandą, kartais ir be išvykusių regbininkų", - teigiamų sričių ieškojo Lietuvos regbio federacijos viceprezidentas.
Egidijaus Anglickio straipsnis "Spo:)" žurnale